Cvičení významně ovlivňuje kvalitu života a snižuje riziko vzniku řady onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita se proto doporučuje všem bez ohledu na věk a fyzickou kondici.
Pokud nejste dostatečně motivovaní nebo nevíte, jaké konkrétní změny můžete při pravidelném pohybu čekat, přečtěte si tento článek.
Budete mít více energie
Přestože část energie spotřebujete na samotný trénink, její hladiny zůstanou zvýšené i po něm. Proto mnoho lidí cvičí hned po ránu a podávají pak lepší výkony po zbytek dne.
Posílíte svaly
Při fyzické námaze vznikají ve svalech mikroskopické trhlinky, což způsobuje bolest. Není-li však tato bolest extrémní a dlouho přetrvávající, ničemu neškodí. Naopak je důkazem toho, že vaše úsilí nebylo vynaloženo zbytečně.
Pro posílení svalů není nutné dělat pouze posilovací cviky. Svaly zpevňují i jiné pohybové aktivity.
Mění se chemie ve vašem mozku
Chemie mozku má vliv jak na emoce, tak na kognitivní schopnosti. Důležité je uvolňování serotoninu, neurotransmiteru spojovaného s pocity pohody a štěstí a nižším rizikem vzniku depresí.
Samotné cvičení neslouží jako náhrada terapií a léků pro pacienty trpící depresemi a úzkostmi. Dokáže ale jejich stav významně zlepšit. Zdravý životní styl je navíc prevencí proti Alzheimerově chorobě a stařecké demenci v pozdějším věku.
Vylučujete ty správné hormony
Pohyb vede k tvorbě a vylučování různých potřebných hormonů. Známým příkladem jsou např. endorfin a dopamin, považované za „hormony štěstí“.
Někteří lidé mohou mít problémy s tvorbou tzv. stresových hormonů. K tomu dochází zejména u intenzivních tréninků typu HIIT, které je vhodné občas prostřídat s nějakou klidnější a relaxační činností, například jógou.
Váš spánek bude kvalitnější
Pravidelné cvičení dokáže zlepšit délku a kvalitu spánku. Jistou roli zde hraje načasování.
Někteří jsou po cvičení natolik nabití energií, že pro ně není vhodné cvičit v pozdějších odpoledních hodinách. Jiní s usnutím nemají problém a mohou tak cvičit těsně před spaním.
Snižuje se srdeční frekvence a krevní tlak
Kardiovaskulární cvičení (svižná chůze, běh, cyklistika, skupinové lekce ve fitness centrech a používání strojů jako veslařský a eliptický trenažér, rotoped, běžecký pás apod.) snižuje srdeční frekvenci.
Kromě toho dochází ke snižování krevního tlaku, což do budoucna může zachránit život. Vysoký tlak je rizikový pro infarkt, mrtvici, selhání srdce nebo ledvin, usazovaní cholesterolu v tepnách a další nebezpečné problémy.
Budete se cítit (a vypadat) mladší
Cvičení má pozitivní vliv na pokožku. Dokonce pouhé 3 měsíce pravidelného pohybu mohou u některých lidí nad 40 let zlepšit pleť natolik, že vypadá jako ve 20.
Najdete si nové přátele
Aktivity venku i v posilovnách jsou ideální k získávání nových kontaktů a přátel se stejnými cíli. Dlouhodobý aktivní životní styl zvyšuje sebevědomí, což se promítne i do dalších aspektů života.