Také si rádi dopřáváte skleničku vína nebo piva, občas i něco tvrdšího? Je třeba vědět, že pokud se snažíte zhubnout, pravidelně cvičíte a pracujete na zvětšení svalové hmoty, je důležité alkohol co nejvíce omezit. Protože jak se říká, alkohol a cvičení nejdou dohromady.
Nepodceňujte to, cesta za pěkně vypracovanou postavou není jednoduchá, je třeba si leccos odříkávat, aby byl výsledek dokonalý. Pojďme si nyní vysvětlit problematiku, proč vlastně alkohol ke cvičení nepatří.
Po alkoholu se tloustne
Alkohol a tloustnutí se řadí k sobě, je to ale skutečně pravda, nebo jen mýtus? Pravda je taková, že po alkoholu jako takovém se netloustne. Nicméně alkohol u většiny lidí vede k přibírání na váze, protože mnoho lidí nerozumí charakteristice, jak je v těle alkohol metabolizován.
Jak to tedy funguje? Je to snadné, alkohol se po konzumaci přemění v játrech na acetát, který následně oxiduje na oxid uhličitý a vodu. To znamená, že alkohol se nepřeměňuje na tuky, které vedou k tloustnutí. Ten pravý důvod, proč můžete po alkoholu přibrat je, že potlačuje oxidaci tuků, tím znemožňuje mobilizovat tuk, když se v těle nachází alkohol.
Abychom uvedli příklad. Když si dáte po jídle skleničku alkoholu na lepší trávení, ve skutečnosti tím potlačíte oxidací tuků. Možná vám rychleji slehne, ale odbourávání tuků je značně potlačeno. Alkohol je obecně hodně kalorický, obsahuje 7 kalorií na jeden gram. Konzumace alkoholu brzdí mobilizaci mastných kyselin v těle.
Alkohol tedy obsahuje takzvané prázdné kalorie, které nám nedají nic hodnotného, ale zbytečně zatěžují metabolismus, protože brání odbourávání tuků. Nedodávají tělu žádné nutriční hodnoty, zároveň je nelze použít jako energii pro svaly. Navíc platí, že čím má alkohol vyšší obsah alkoholu, tím více těchto prázdných kalorií obsahuje.
Další nevýhody konzumace alkoholu
Jistě znáte ten pocit, když si dáte třeba jen skleničku vína nebo panáka, že máte pořád pocit žízně. A co teprve ráno po večírku, bolí nejen hlava, ale ta obrovská žízeň. Dehydratace způsobuje pocit únavy a také značně snižuje výkonnost při cvičení. Dehydratace také vede k bolestem hlavy, které přetrvávají, i když se napijete.
Kromě tuků zhoršuje alkohol také vstřebávání bílkovin v těle, méně bílkovin se přeměňuje na svalovou hmotu. To znamená, že na svalovou hmotu se přeměňuje méně bílkovin. Svaly se tedy pomaleji regenerují.
Alkohol má také negativní vliv na tepovou frekvenci, kterou může zvýšit, aniž byste cvičili. Cvičení bude od vás tedy od počátku náročnější, i když nebudete cvičit.
A jak je to s alkoholem po cvičení?
Možná si řeknete, že před cvičením není pití alkoholu nejlepší nápad, ale jak je tomu po cvičení? Ani to nemůžeme doporučit, protože alkohol zpomaluje regeneraci a zastavuje růst svalové hmoty.
Jestliže se navíc snažíte zhubnout, pak pitím alkoholu zase velice snadno doplníte spálené kalorie. Je to tedy takový začarovaný kruh. Když si dáte panáka slivovice nebo vodky, je to podobné, jako kdybyste si dali čokoládovou tyčinku.
Nepít tedy žádný alkohol?
Pokud byste vydrželi nepít alkohol vůbec, bylo by to samozřejmě ideální. Jenže to dokáže jen málokdo, navíc dvě deci červeného má na naše zdraví pozitivní vliv. Pokud tedy alkohol omezíte na minimum a nejlépe ve dnech, kdy se nechystáte cvičit.
Naprosto ideální je vinný střik, ve kterém je málo alkoholu. Je vhodné si ke skleničce alkoholu objednat také sklenici vody nebo jemně perlivé minerálky. Důležité je, abyste nebyli dehydratovaní. Pokud cvičíte třikrát týdně, dopřejte si alkohol ve dnech, kdy se nechystáte cvičit.