Vzpomenete si, kdy jste naposledy skákali přes švihadlo? Tento druh pohybu je přitom velmi účinný v boji s nadbytečnými kilogramy.
Pokud chcete zhubnout a posílit celé vaše tělo, vyměňte švihadlo za váš běžný trénink a radujte se z výsledků, které na vás nenechají dlouho čekat.
Proč začít skákat?
Skákáním přes švihadlo zahřejete celé vaše tělo, zlepšíte krokovou techniku i koordinaci těla.
Při správném provedení skoků zatížíte švihadlem každý sval na vašem těle, posílíte kardiovaskulární systém, ramenní rotátory, zadní deltové svaly, předloktí, lýtka i střed těla.
Začněte pozvolna
Koupili jste si švihadlo a nevíte co s ním? Jednoduše neváhejte a začněte skákat. Buďte ovšem opatrní, skákejte pozvolna, dodržujte bezpečnostní zásady a doporučení.
Rada pro začátečníky
Patříte mezi začátečníky? Pak si zpočátku vystačíte s pomalejším provazovým švihadlem. Vhodný je pro vás měkčí povrch, díky kterému budete méně zatěžovat klouby a vazy. Dobu skákání pomalu prodlužujte a jednotlivé techniky (vejce, dvojskoky aj.) si postupně osvojujte.
Doporučení pro pokročilé
Řadíte se k pokročilým jedincům? V tom případě se vám vyplatí investovat do švihadla s tenkým ocelovým lankem. Skákáním přes švihadlo můžete doplnit náročnější silový trénink a dobu skákání přizpůsobit vašim potřebám a cílům.
Kvalitní obuv a pohodlné oblečení je i u této pohybové aktivity samozřejmostí.
Před samotným skákáním se vždy lehce rozehřejte a důkladně protáhněte. Na strečink nezapomínejte ani v závěru tréninku. Během skákání držte tělo vzpřímené a hlavu v prodloužení páteře.
Komu je švihadlo určené?
Skákání přes švihadlo není vhodné pro všechny.
Neskákejte přes švihadlo, pokud:
- trpíte výraznou nadváhou či obezitou
- máte problémy s klouby, vysokým krevním tlakem a kardiovaskulárním onemocněním
- jste těhotná nebo krátce po porodu
Využít švihadlo k protahování však mohou všichni bez rozdílu věku, fyzické kondice i zdravotního stavu (nejedná-li se o vážné onemocnění, které by bránilo jakémukoli pohybu).