Přechod ke zdravějšímu stravování nemusí být vždy jen pozitivní. Někdy se z něho může stát i nebezpečná závislost.
Posedlost zdravým stravováním a biologicky čistými a dokonalými potravinami se nazývá orthorexie. Pojem pochází z řečtiny, kde ortho znamená správné a orexis chuť.
Orthorexie je klasifikována jako nemoc a patří mezi poruchy příjmu potravy. Ty jsou v dnešní době čím dál tím častější.
Typické projevy nemoci
Pro lidi trpící orthorexií je na prvním místě kvalita konzumované stravy. V jídelníčku orthorektiků proto nejsou žádné průmyslově zpracované potraviny, maso ani tuky.
Do zdravé výživy dle nich nepatří cokoli, co bylo nějakým způsobem chemicky nebo fyzikálně upraveno.
Organismus orthorektika je tak mnohdy ochuzen o nezbytné minerální látky a vitaminy, které k životu a zdraví potřebuje.
Velkou zátěž dostává i psychika, jelikož tito lidé často nedokáží myslet na nic jiného než na jídlo a zapomínají na opravdový smysl života.
Jak se orthorexii vyhnout?
Pokud máte vy nebo někdo z vašich blízkých sklon k puntičkářství, možná byste měli být při zavádění zdravějšího jídelníčku obezřetní. Zdravá strava je dnes velmi častým tématem mnohých internetových i klasických magazínů a vždy je potřeba rozlišovat relevantní zdroje informací.
Často se v nepřeberném množství titulků a rad můžete ztrácet a nemusíte být schopni odlišit, co je ještě v normě a co už je extrém.
Důležité je si uvědomit, že ne vše, co se píše na internetu je pravda, a že oblíbeným marketingovým trikem je démonizování všech potravin.
Nevěřte tomu, že vynecháním všech „méně dokonalých“ složek potravy budete zdravější. Je to spíše o tom, udržet ve svém stravování balanc a nenechat se nachytat radami pseudoodborníků. I voda je chemický prvek a rozhodně to není něco, čemu byste se měli vyhýbat.
Pamatujte, že žádný extrém není zdravý, a tak byste se i v případě zdravého životního stylu měli držet hesla „všeho s mírou“.