Pravidelný pohyb je pro tělo přínosný hned v mnoha ohledech. Stimuluje organismus k rychlejšímu metabolismu, pozitivně působí na činnost srdce i plic a v neposlední řadě zlepšuje fyzickou kondici.
V životě však nastávají momenty, kdy jsme z pohybu nedobrovolně vyřazeni. Neznamená to ovšem na pohyb zanevřít.
Pro někoho je život bez pohybu nepředstavitelný. Pro jiného je pohyb nutným zlem, které do svého života z donucení zařadil. Ať tak či onak, pro tělo a mysl je pohyb blahodárný a nanejvýš důležitý.
Není pohyb jako pohyb, proto je dobré poradit se o konkrétní fyzické aktivitě s lékařem. Každé tělo je stavěné na jiný druh pohybu a vystavit se riziku zranění je zbytečné.
Pohyb, úrazy a operace
Po prodělání úrazu či operace je návštěva lékaře samozřejmostí. Lékař určí délku klidového režimu potřebného pro celkovou regeneraci. Stejně tak stanoví, jakým způsobem se navrátit ke sportovní aktivitě.
Pohyb, nadváha a obezita
Nadváha i obezita mohou být překážkou v pohybu. Jedná se o nemoci spojené s celou řadou zdravotních problémů. Pokud máte kila navíc, poraďte se s lékařem, jaká sportovní aktivita je pro vás ta pravá.
Nadměrné zatížení pohybového aparátu, poskoky a otřesy nosných kloubů povedou dříve nebo později k jejich bolesti a následnému zranění, které vás vyřadí z pohybu na dlouhou dobu.
Pohyb po porodu
Věnovala jste se pravidelnému pohybu před otěhotněním nebo během těhotenství? Po porodu dopřejte vašemu tělu odpočinek, který si právem zaslouží. Dodržte klidový režim šestinedělí a začínejte se cvičením postupně.
Zvláště opatrná buďte při posilování břicha. Přepálit začátek a neúměrně posilovat břišní svaly po porodu znamená zvýšit riziko rozestupu přímých břišních svalů.
Pokud si se cvičením po porodu nevíte rady, navštivte lékaře nebo fyzioterapeuta, který vám cviky ukáže a nevede vás správnou cestou.