Zábaly a masáže jsou už dlouho oblíbené jako součást wellness a lázeňských terapií. Využívají se ale i za účelem podpory hubnutí.
Takové speciální procedury už mají různá wellness centra ve své nabídce. Přečtěte si v tomto článku, jestli se na ně dá opravdu spolehnout a jaké můžete pro zajímavost vyzkoušet.
Typy zábalů slibujících pomoc se ztrátou kil
Bylinné zábaly
Nabízejí je hlavně luxusnější lázně a salony, a to buď jako celotělové anebo na určité části těla (boky, stehna). Primárně mají vyhladit a napnout kůži, avšak některé salony tvrdí, že tato procedura podporuje také hubnutí a odstraňuje celulitidu.
Vybraný přípravek (např. z rozmarýnu, eukalyptu apod.) se ve formě kašičky nanese na kůži a obalí teplou fólií. Asi po půl hodině se fólie odstraní a po zchlazení se kůže opláchne a navlhčí.
Horké zábaly
Při nich se na pokožku nanese tenká vrstva krému a obalí neprodyšným plastovým filmem. Člověk se tak zahřeje a zpotí, čímž se má mj. urychlit spalování tuků.
U některých přípravků na domácí použití se však uvádí, že by lidé neměli alespoň den či dva před použitím konzumovat sůl, cukr a rafinované (průmyslově zpracované) potraviny.
Infračervené zábaly
Zábaly toho typu nahrazují klasickou saunu principem prohřívání těla pomocí přenosu tepla infračerveným zářením. Děje se tak při 40-60 oC, v závislosti na zdravotním stavu a kondici člověka.
Zastánci infračervených zábalů tvrdí, že jde o nejefektivnější způsob spalování, protože vysoké teploty aktivují funkce potních žláz. Údajně také zlepšují krevní oběh a tím napomáhají spalování kalorií, odstraňovaní nadbytečné vody z těla a redukci podkožního tuku.
Opravdu zábaly fungují na hubnutí?
Bohužel žádné vědecké studie to nepotvrzují. Pocit hubnutí je spíš spojen s tím, že kůže je po zábalu napjatá a že u některých typů zábalů odchází z těla přebytečná voda. Výhodou ovšem je, že se člověk po nich cítí uvolněně a má lepší pocit sám ze sebe.
Co byste měli vědět před procedurou
- Pokud zábal obsahuje nějaké bylinné složky, exfolianty (chemické peelingy) nebo zvlhčovače, měli byste znát jejich složení.
- Někdo může mít nepříjemné pocity z těsně utažené folie či horka.
- Pozor na dehydrataci, pijte dostatek tekutin.
Masáže na podporu hubnutí
Aromaterapeutická masáž
Aromaterapie má v tomto případě za úkol snížit chuť k jídlu a používá k tomu speciální druhy olejů (výtažky z květů, ovoce, listů, semen). Navíc snižuje stres a napětí, takže člověk se cítí lépe a má více energie pro svůj dietní a tréninkový režim.
Lymfatická masáž
Je založená na rytmickém hnětení svalů a jejím účinkem je zrychlení metabolismu, detoxikace, zmírnění stresu a snížení chuti na nezdravé pokrmy.
Pomáhá také se spoustou zdravotních problémů:
- otocích
- únavě
- bolestech hlavy
- špatné imunitě – příznaky nesprávně fungujícího lymfatického systému
Dále je vhodná pro pacienty s diabetem, migrénami, osteoporózou, po mozkové mrtvici, zranění, operacích kloubů atd.
Břišní masáž
Jak už název napovídá, je zaměřená speciálně na břicho. Dokáže zlepšit trávení při žaludečních obtížích a střevní peristaltiku, je jak prevencí, tak léčbou syndromu dráždivého tračníku, zabraňuje pálení žáhy, podporuje cirkulaci tělních tekutin.
Co se týče hubnutí, má mít pozitivní vliv na metabolismus tuků, činnost krevního a lymfatického oběhu a tím zároveň redukuje podkožní tuk.
Opravdu masáže fungují?
Stejně jako u zábalů, ani tady pro to neexistuje žádný vědecký důkaz. Podle odborníků masáže samy o sobě nemohou snížit procento tělesného tuku. Mají však celou řadu jiných zdravotních účinků, takže byste si je rozhodně měli čas od času dopřát.