Tento způsob stravování se původně rozšířil u vojáků a u astronautů, kteří s sebou nemohli nosit plnohodnotná jídla. Dnes tekuté a práškové náhrady stravy považují někteří odborníci za jídlo budoucnosti. Výrobci těchto produktů slibují, že dokáží váš jídelníček zcela nahradit.
Je krásné představit si, že si nemusíte nosit jídlo do práce a na výlety, kupovat polotovary a každý den vařit. Vaším jediným úkolem je vypít drink nebo rozmíchat si prášek. Jenže tenhle typ stravování má svá rizika.
Co si pod náhradou stravy představit?
V zemích Evropské unie se náhrada stravy dělí do dvou kategorií:
Potravinové doplňky pro kontrolu hmotnosti
Přípravky zcela nahrazující běžné potraviny
Tyto výrobky podléhají regulaci podle směrnice 96/8 ES z roku 1996, např. živiny, které obsahují, musejí být uvedeny přímo na obalu, musí poskytovat 200-400 kalorií, z nichž tuk nesmí tvořit více než 30 %, nemůže v nich být menší než specifikované množství různých vitamínů a minerálů atd.
Na obalu by také mělo být varování, že se přípravek nesmí užívat bez porady s lékařem déle než 3 týdny.
Rizika užívání
Není vhodná pro každého
Potřeby lidé jsou individuální. Organismus každého člověka vyžaduje jiný kalorický příjem a skladbu živin v závislosti na mnoha faktorech (pohlaví, věk, výška, váha, fyzická aktivita či zdravotní stav).
Jinak řečeno, jeden a ten samý drink nebo prášek nemůže vyhovovat těhotné či kojící ženě a zároveň i mohutnému muži, který pravidelně posiluje.
Chybí v ní důležité živiny
Je bohužel běžné, že výrobci ve snaze ušetřit používají pro výrobu těchto nápojů nejlevnější suroviny (bílkoviny ze sóji, škrob z kukuřice či brambor, slunečnicový a řepkový olej atd.).
Navíc, aby si tyto výrobky udržely dlouhou trvanlivost, procházejí průmyslovým zpracováním a přidávají se do nich různá umělá aditiva.
Negativní účinky na zdraví
Dlouhodobé užívání tekutých a práškových náhrad stravy může vést k podvýživě, jelikož každý člověk má jiné nutriční potřeby a není možné je uspokojit jedním univerzálním přípravkem.
Také jde o poměrně nový trend a nelze zatím s jistotou předvídat jejich dopad na lidské zdraví.
V neposlední řadě spojuje společné stravování lidi už odnepaměti. Pro společnost by nebylo dobré, kdyby o tento zvyk přišla.
Výhody, které nabízí
Samozřejmě je mohou příležitostně ocenit aktivní sportovci a cestovatelé, popř. po nich můžeme sáhnout, když jsme opravdu v časové tísni. Existují též speciální výrobky pro lidi, kteří mají problémy s trávením běžné stravy.
Jestliže se do budoucna sníží jejich cena, mohly by významně pomoci v případech hladomoru a jiných humanitárních katastrof.
Situace v ČR
Tekuté a práškové náhražky stravy se v poslední době stávají populárnější rovněž u nás. Známé značky jsou třeba Soylent, Anapur či MANA (poslední dva zmiňované jsou přímo české). Nenahradí ovšem pestrý čerstvý jídelníček obsahující živiny z různých zdrojů v jejich přirozené formě.