Vitamín B12, chemicky kyanokobalamin, patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě. Spolu s ostatními vitamíny skupiny B je nezbytný pro správné fungování metabolismu a trávení.
Normalizace metabolických funkcí má vliv také na hubnutí a budování svalové hmoty. Proto je-li vaším cílem shodit nadbytečná kila či posílit tělo, jeho hladinu byste měli pravidelně sledovat.
Vitamín B12 a pravidelný pohyb
U sportovně založeného jedince roste příjem vitamínu B12 na významu. Pokud totiž pravidelně cvičí, ať už za účelem hubnutí nebo zpevňování postavy, měl by B-komplex doplňovat ve větším množství, protože ho logicky i více spotřebuje.
Vitamín B12 má v organismu řadu důležitých úloh, mezi které patří i přeměna bílkovin a tuků. Jeho deficit se projevuje značným množstvím potíží, například únavou, která může sportovkyním bránit v podávání kvalitních výkonů.
Nízká hladina tohoto vitamínu může být také projevem neurologických poruch. I bolesti hlavy mohou člověka od tréninku snadno odradit.
Běžkyně, cyklistky i ty, které se rády a často věnují kardio aktivitám, zvláště ocení dosažení optimální hladiny vitamínu B12, jelikož podporuje tvorbu červených krvinek.
Ty, které své tělo cíleně tvarují za pomoci těžkého závaží, dobře vědí, že bez patřičné regenerace se růstu svalové hmoty jen stěží dočkají. K té vitamín B12 napomáhá.
Zdroje vitamínu B12 v jídelníčku sportovkyně
Součástí fitness jídelníčku by měly být kvalitní zdroje bílkovin, sacharidů a tuků. A jelikož zásobárnou vitamínu B12 jsou pouze živočišné produkty, zaměřte dámy svou pozornost právě na ně – na bílkoviny.
B12 najdete v mase, rybách, vejcích a mléčných výrobcích. Bohaté jsou na něj i vnitřnosti, které mohou váš jídelníček čas od času zpestřit, ale příliš často by se v něm vyskytovat neměly.
Z mléčných výrobků ho najdete v sýrech.
Další variantou je jeho suplementace v podobě doplňku stravy. Po výživovém doplňku však sáhněte tehdy, čeká-li vás vyšší fyzická zátěž, a tudíž očekáváte i jeho větší spotřebu.