Jak s fenyklem naložit, aby vaše tělo uzdravil, váš jídelníček zpestřil a vaší duši ulevil? Čtěte dále.
Zdroj vitamínů a minerálů
Blahodárné účinky fenyklu byly známy již starým Římanům. Přestože však tato rostlina pochází z jižní Evropy, dnes na ní narazíte zejména v Indii.
Právě v Indii s konzumací fenyklu obyvatelé nijak nešetří. Do svých receptů ho ale rádi zařazují také Španělé. Zajímá vás proč?
Důvodem je jeho schopnost pozitivně působit proti plynatosti a osvěžovat dech po kořeněných, pikantních jídlech.
Nabitý je také řadou vitamínů (vitamínem C, skupinou vitamínů B a kyselinou listovou) a minerálů (draslíkem nebo vápníkem).
Všestranný lék
Fenykl je v čerstvém stavu mimořádným zdrojem vlákniny. Pozitivně tak působí proti zácpě a jiným zažívacím obtížím. Je mu dále přisuzována schopnost odvodňovat organismus a odvádět ze střev jedovaté látky.
Výtažky z této rostliny vykazují antimikrobiální aktivitu, mají schopnost bojovat proti řadě bakterií, houbám a kvasinkám.
Fenykl je ale i účinným prostředkem usnadňujícím vykašlávání. Posiluje imunitu a ulevuje při zahlenění horních cest dýchacích.
Balzám na duši
Fenykl dodává příjemnou vůni mýdlům i jiným kosmetickým přípravkům. Je doslova balzámem na duši. V podobě éterického oleje přispívá k dobré náladě, pocitu klidu a naprostého uvolnění.
TIP: Fenyklový éterický olej nakapejte do misky se solí nebo vodou a jeho vůni nechte v místnosti pozvolna rozlinout.
Možnosti využití fenyklu
- Semena fenyklu v kombinaci s česnekem, citrónem a koriandrem dodávají perfektní chuť rybám.
- Milovníci sladkého ho mohou použít do sladkých koláčů, perníků, likérů či ovocných přelivů. Dokonalou kombinaci chutí představuje s pomeranči nebo jablky.
- Samotný (pečený či grilovaný) je ideální přílohou k masu či ingrediencí do zeleninových salátů.
- Popíjet ho můžete v podobě čaje oslazeného kapkou medu.