Půsty jsou u lidí v dnešní době velmi populární. Zvláště z kraje nového roku se k nim uchyluje mnoho jedinců.
Jaký prospěch může dlouhodobé lačnění vašemu tělu přinést? A je půst vhodný pro každého? Čtěte dále.
Ve prospěch zdraví
Pokles inzulínové rezistence
V důsledku inzulínové rezistence se u člověka projevuje celá řada zdravotních obtíží. Jsou jimi například obezita, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu v krvi a další.
Avšak poklesem inzulínové rezistence dochází ke zvýšené citlivosti organismu na inzulín. Ve výsledku je možné efektivněji přenášet glukózu z krve do buněk a zároveň minimalizovat zdravotní problémy spojené s inzulínovou rezistencí.
Menší konfekční velikost
Nadváha i obezita jsou celosvětově považovány za hrozby 21. století. Lidé jim podléhají čím dál tím častěji a boj s nadbytečnými kily je pro většinu tlouštíků celoživotním trápením.
Přerušovaný půst se v tomto případě jeví jako jedno z nabízejících se řešení, jak tělesnou váhu snížit. Výzkumnými pracovníky byl přerušovaný půst dokonce označen za efektivní metodu, která vede k redukci hmotnosti při zachování aktivní tělesné hmoty.
Naopak v případě jednostranných diet či stravy eliminující konkrétní druhy potravin ke ztrátě svalové hmoty, odvodnění i osteoporóze velmi často dochází.
Nižší hladina triglyceridů a cholesterolu v krvi
S horším lipidovým profilem v krvi se potýká zejména západní populace. Neblaze jsou na tom obyvatelé Západu i s cholesterolem a triglyceridy. LDL cholesterol i triglyceridy stoupají, HDL cholesterol klesá a kardiovaskulární nemoci se stávají hlavní příčinou všech úmrtí.
Objevují se studie, které považují přerušovaný půst za cestu vedoucí ke zlepšení lipidového profilu. Tuto informaci však v současnosti není možné stoprocentně potvrdit. Aby tomu tak bylo, je zapotřebí provést více analýz podrobnějšího typu.
Důvod k obavám
Přerušovaný půst s sebou nemusí přinášet jen samá pozitiva. Někteří jedinci na něj mohou reagovat citlivě, tj. poklesem krevního tlaku, migrénami, únavou či celkovou podrážděností.
Vyhnout by se mu měly osoby potýkající se s cukrovkou 1. typu, nebo poruchou příjmu potravy a jiných onemocnění psychického rázu. Dále ženy v období těhotenství, kojení a děti v útlém věku.
Pokud jste stále na cestách, máte fyzicky i psychicky náročné zaměstnání, váš životní styl nemá pevný řád, nebo se snad věnujete jakémukoli sportu na vrcholové úrovni, měli byste přerušované lačnění zvážit.
Závěrem
Pokud o přerušovaném půstu uvažujete, nejdříve se o svém plánu poraďte s vaším ošetřujícím lékařem. Jenom ten určí, zda je pro vás půst vhodný a váš zdravotní stav nijak negativně neovlivní.