Křečové žíly (varixy) jsou chronickým problémem vyvolaným poruchou cesty žilní krve zpět k srdci. Objevují se až u 50-60 % dospělých žen (ty jsou k nim náchylnější kvůli hormonálním změnám) a 20-30 % mužů.
Varixy jsou nejprve jen mírně znatelné a člověk má pocit „těžkých nohou“. To se však později mění v bolest a křeče, a to zejména v noci, žíly jsou již velmi nápadné.
Jako léčba se doporučuje nosit elastické punčochy a aplikovat gely a masti. Existují i léky a v závažnějších případech se podstupuje jak chirurgické vyjmutí, tak šetrnější metody, např. nitrožilní laser nebo sklerotizace.
Jednou z možností, jak proti křečovým žilám bojovat je cvičení, které může být rovněž vhodnou prevencí.
Cviky ve stoje
- Stoupněte si na špičky a postupně přenášejte váhu ze špiček na paty a zpět.
- Dále si vezměte malý míček či měkkou podložku a sešlapávejte je (paty zůstávají celou dobu na podlaze a nezvedají se).
- Choďte střídavě po patách a špičkách, popř. po vnitřních a vnějších stranách chodidla.
- Stoupněte si na schod nebo stupínek, maximálně 10 cm vysoký. Paty přesahují přes hranu schodu a váha je na bříškách nohou.
- Pomalu přejděte do stoje na špičkách a vracejte se zpět až tak, dokud paty nebudou lehce pod úrovní schodu. Měli byste přitom cítit, jak se vám jemně protahují svaly lýtek. Jestliže vám dělá potíž udržet rovnováhu, přidržujte se přitom zdi.
- Opakujte 40x.
Cviky vsedě
- Jednoduše se na střídačku opírejte o špičky a o paty. Tento cvik můžete klidně dělat v práci (máte-li sedavé zaměstnání), při sledování TV nebo čtení na gauči/v křesle.
- Vsedě přednožte a nohou opisujte malé kruhy po směru hodinových ručiček.
Cviky vleže
- Natáhněte nohy, propněte špičky a provádějte krouživé pohyby kotníky (v každém směru 10x) . Lze provozovat i když ležíte v posteli či v létě u vody.
- Vleže zvedněte nohy a střídavě krčte a natahujte prsty, popř. předvádějte jízdu na kole (jednu nohu natáhněte směrem ke stropu, druhou pokrčte v koleni a takto současně končetiny střídejte).
- Položte se na podložku anebo si pod boky vložte polštář.
- Jednu končetinu natáhněte vzhůru, druhou pokrčte v koleni a rukama přitahujte k hrudníku.
- Pak začněte na 30 vteřin kroužit kotníkem pokrčené nohy, přičemž pravidelně měňte směr.
- Celý cvik zopakujte na druhou nohu.
- Vleže na zádech umístěte ruce pod zadek dlaněmi dolů, bedra přitiskněte k podložce a zatněte břicho.
- Zvedněte obě nohy jen těsně nad zem a začněte jimi vodorovně kmitat (pravou nohou zprava doleva, levou zleva doprava, nohy se vzájemně kříží). Nezapomínejte, aby během tohoto cviku (ano, jsou to známé nůžky), byly kolena a špičky propnuté, bedra na zemi a nepokládejte paty na zem.
Jógové pozice
Na křečové žíly je skvělá jóga. Některé z pozic dokážou přímo pomoci při odkrvování nohou a podporují zrychlení krevního oběhu.
Poloha palce u nohy
- Lehněte si, zvedněte jednu dolní končetinu, natáhněte ji a přes střed chodidla umístěte šátek.
- Při výdechu mírným tahem za šátek přitahujte nohu k hrudi, nekrčte přitom koleno. Takto chvíli vydržte a poté končetinu pomalu položte na zem.
- Opakujte 5x-8x a vyměňte nohy.
Stoj na hlavě
Je to velice prospěšná pozice, ale hodně náročná a vyžaduje dohled cvičitele jógy. Proto ji lze provádět s pomocí speciální židle či oporou o zeď.
Kromě speciálních cviků vám velmi pomůže, když si pravidelně (cca 4x týdně půl hodiny) dopřejete klidnou procházku, vhodná je dále chůze do schodů a plavání.