Zaháníte strasti jídlem? Nejste jediní. V dnešní době jídlo není pouhým prostředkem k přežití, ale čím dál častěji je využíváno jako nástroj ke zlepšení života. Slouží ke každodennímu potěšení.
Neznamená to však, že mít radost z jídla a užívat si ho je špatné. Měli byste však znát hranici mezi tím, kdy je závislost na jídle zdravá a kdy se jedná o patologický vztah k němu. Jinak řečeno, kdy jím řešíte veškeré vaše emoce.
Proč neřešit smutek a stres jídlem?
Možná vás zajímá, proč není dobré řešit problémy jídlem, když máte pocit, že vám v akutních situacích často pomáhá. A to je právě ten háček.
Jídlem si možná na malý okamžik zlepšíte náladu, z dlouhodobého hlediska je však pro vás závislost na jídle ubíjející.
Pokud si budete jídlo spojovat s útěchou v každé špatné situaci, dost možná si časem vytvoříte patologický návyk, který v mnoha případech hraničí s poruchami příjmu potravy (záchvatovité přejídání a další). Nehledě na to, že většinou po krátkodobé úlevě nastane pocit výčitek, proč jste si zase museli dát tu tabulku čokolády a nezůstali jste jen u jednoho kousíčku.
Ve chvíli výčitek se dostáváte do dalšího stresu a začarovaného kruhu zároveň. Své problémy ve skutečnosti nikterak neřešíte a ve svých problémech se dále utápíte.
Nejlepší způsob, jak se takového patologického zajídaní smutku zbavit, je najít si vhodnou alternativu k vašemu jídelnímu rituálu. Může jí být například to, že si půjdete zasportovat, nebo se třeba jen projít. K úlevě od stresu můžete využít mnoho dostupných relaxačních technik, které se dají natrénovat a efektivně využívat v každodenním životě.
Jděte si zasportovat, sejděte se s přáteli
Někomu pomáhá jóga, jiný se ze stresu raději “vybije” či “vyběhá”. Důležité je najít si takový druh sportovní aktivity, která vám sedne a která vás přivede na jiné myšlenky.
Komu sport až tolik nevoní, může si jít raději odpočinout na manikúru či masáž.
Můžete jít ale také nakupovat, strávit den s dětmi či s domácími mazlíčky. Je jen na vás, jakou “formu útěchy” si zvolíte. Možná tu pravou nenajdete hned napoprvé a budete jich muset vyzkoušet více. Přesto se snažte najít jiný způsob než utěšování se jídlem, které z dlouhodobého hlediska vede spíše k záhubě.
Rada na závěr
Až zase příště budete mít ve stresu chuť dát si něco sladkého, nezdravého, tučného a sníst toho co nejvíce než se vám udělá lépe, zpozorněte a zkuste se v ten moment trochu hlouběji zamyslet nad danou situací.
Pokud hrozí, že byste si opět dali něco “na zub” pro vyrovnání se s problémy či stresovou situací, zkuste odejít na procházku, uvařit si čaj, zavolat blízkému apod. Zkrátka pokuste se zklidnit vaši mysl.
Když si dáte jednou za čas něco sladkého a nezdravého, určitě to nevadí a k životu to patří. Snažte se však, aby se tyto “prohřešky” příliš nepojily s vaším emočním nastavením a abyste je zkrátka nebrali jako formu útěchy. Jen tak se můžete vymanit z neustálého kolotoče emočního jezení, stresu a výčitek z jídla.