Ženské tělo je v průběhu měsíce proměnlivé a vlivem hormonálních změn může být i unavené a zavodněné.
Pokud tedy usilovně pracujete na své postavě, měla byste těmto hormonálním změnám porozumět. Zjistíte totiž, kdy je ideální čas pro nabírání svalové hmoty, proč ručička na vaší váze stoupá, a v jakých dnech je lepší trénink vynechat.
Zjednodušený průběh menstruačního cyklu
Obvyklá délka menstruačního cyklu trvá 28 dní. Toto období se dělí do čtyř fází, které se od sebe vzájemně liší.
První fází je samotné krvácení trvající několik dní (2-7).
Ve druhé, folikulární fázi (konec menstruační fáze – 13. den cyklu), dochází k postupnému dozrávání vajíčka v tzv. folikulu. Ukončení této fáze nastává v momentě, kdy je vajíčko připraveno k uvolnění.
V rámci ovulační fáze (14. den cyklu) dojde k uvolnění již dozrálého vajíčka z folikulu vaječníku do vejcovodu. Tato fáze je z celého cyklu nejkratší.
Nakonec v poslední fázi, luteální (15.-28. den cyklu), dochází k zakončení předmenstruační fáze. Celý cyklus se poté opakuje.
Hormony v jednotlivých fázích cyklu
Počínaje menstruací a konče ovulační fází, je hladina estrogenu vyšší než hladina progesteronu. Naopak ukončením ovulačního období hladina progesteronu převyšuje hladinu estrogenu, a to v délce trvání až do konce menstruačního cyklu.
My ženy máme navíc ve folikulární fázi vyšší hladinu testosteronu, a tak právě v těchto dnech jsme plné sil, což může mít pozitivní vliv na náš trénink.
Cykly a změna hmotnosti
První fáze menstruačního cyklu vaši ručičku na váze výrazně neovlivní, přesto byste to během prvních 14 dní neměla se sportovními výkony nijak přehánět. Nepřehánět však neznamená necvičit vůbec!
Je naprosto přirozené, že při nepříjemném krvácení doprovázeném bolestí hlavy a podbřišku se vám do cvičení nechce. Přesto nelenošte a zvolte vhodný typ tréninku v závislosti na tom, jak se v dané dny cítíte.
Je-li řeč o fázi folikulární, dochází při ní ke zvyšování hladiny estrogenu, odpovědnému za zadržování vody i soli v těle. Reálně tak můžete nějaké to kilo přibrat, nepůjde však o nadbytečný tuk, ale o dočasné zavodnění organismu.
I když se můžete ve folikulární fázi cítit poněkud nekomfortně, z pohledu tréninku je období od konce menstruace po folikulární fázi ideální. V těchto dnech dochází při cvičení k vyššímu nárůstu svalové hmoty, tělo se odvodňuje a voda zadržovaná v podkoží dosahuje nejnižší úrovně. Zkrátka a jednoduše budete v té nejlepší formě!
To však neplatí pro fázi luteální, kdy fyzický výkon značně klesá a tréninky nejsou příliš efektivní. V tomto období dejte přednost frekvenci před objemem tréninků a také více odpočívejte.
Pokud fázi klidu opakovaně zanedbáte, můžou se u vás po čase objevit zdravotní problémy v podobě únavy, slabé imunity nebo nepříjemných úrazů.
Rada na závěr
Ať už jde o trénink jako takový nebo skladbu stravy, vždy poslouchejte svoje tělo a reagujte na signály, které k vám vysílá. Jedině tak dosáhnete svých vysněných představ.