Spartan Race patří k nejoblíbenějším překážkovým závodům (běhům) na světě, ačkoli jeho historie není dlouhá. Založil jej před 8 lety Američan Joe de Sena. Nejprve se tento závod jmenoval Death Race a jak už název napovídá, byl velice obtížný. Proto později vznikla jednodušší verze, které se může účastnit více lidí.
Nyní se konají 2 základní druhy Spartan Race – klasický překážkový běh (angl. zkratka OCR) a vytrvalostní série (Endurance).
Od roku 2014 existují i v českých městech tréninkové kluby specializované pouze na Spartan Race a samozřejmě se na různých místech republiky pravidelně konají i závody.
Typy Spartan Race
Existuje několik typů Spartan Race, kterých se zájemci mohou zúčastnit.
Spartan Sprint
Je to nejkratší verze (přes 6 km a více než 20 překážkami). Je vhodná pro začátečníky, lze ji absolvovat vlastním tempem, mělo by to však být 30-120 minut. Tato trať se značí červeně.
Super
Jedná se o trať dlouhou minimálně 13 km a s alespoň 21 překážkami. Obvykle trvá 80 minut až 3 hodiny a značí se modře. Často se koná na tvrdším terénu.
Beast
Nejtěžší varianta. Trasa má alespoň 20 km s minimálně 26 překážkami. Tento závod se značí zelenou barvou a trvá 3 až 5 a půl hodiny. Ještě náročnější je maraton Ultra Beast, který se již řadí k vytrvalostním (nejméně 42 km s více než 50 překážkami), ve střední Evropě se ale pořádá jen na jediném originálním okruhu.
Typy vytrvalostních závodů
Kromě již zmiňovaného Ultra Beast sem patří následující.
Hurricane Heat
Je to spíše výzva než klasický závod a důraz se klade na týmovou spolupráci. Účastníky provázejí tzv. drillmasteři od kterých dostávají úkoly, které mají prověřit jejich psychickou a fyzickou odolnost.
Hurricane Heat může trvat 6, 12 či 24 hodin. Vznikl vlastně náhodou před 7 lety, kdy lidé přijeli na klasický Spartan Race, ale ten byl zrušen kvůli řádění hurikánu Irene. Na místě však zůstalo 150 nadšenců, kteří závod absolvovali i za těchto podmínek a z toho pak vzešel nápad pořádat Hurricane Heat.
Agoge
Úplně nejnáročnější závod Spartan Race. Dříve se mu říkalo Death Race. Trvá přes 60 hodin, což sčítá 2 a půl dne a dokončí ho jen 10 % zúčastněných. Vyžaduje předchozí trénink.
Spartan Race pro děti
Spartan Race si mohou vyzkoušet také děti, samozřejmě na jednodušší a kratší trati, která je dlouhá 750 m až 2,5 km. Hlavní je zde týmová spolupráce a společná zábava.
Kategorie Spartan Race
Zájemci se podle své úrovně dělí do tří kategorií.
Open
Tato kategorie je určena pro začátečníky, amatéry, příležitostné běžce. Zde není důležité, jakým tempem závod absolvují, ale jestli ho dokončí.
Age Group
Jedná se o mezistupeň mezi Open a Elite. Účastníci soutěží mezi sebou ve svých věkových skupinách a mohou tak snadno zjistit, jaká je jejich kondice v porovnání s ostatními vrstevníky.
Elite
Sem patří ti nejlepší z nejlepších. Mohou již získat vlastní sponzory a dostat se na samý vrchol série. Musí striktně dodržovat pravidla a pokyny vztahující se k jednotlivým závodům.
Překážky ve Spartan Race
Každá trasa obsahuje jak přírodní, tak umělé překážky. Pokud člověk některou z nich nepřekoná, musí udělat 30 angličáků, aby směl pokračovat dál.
Mezi překážkami, případně úkoly najdete přeskok stěny, ohně či horolezeckou stěnu, šplh po laně, hod oštěpem, plazení pod ostnatým drátem, převracení pneumatik, různé balanční překážky a další.
Proč je Spartan Race tak oblíbený?
Svou oblibu si získal tím, že sdružuje lidi, kteří mají stejný zájem a spojuje je stejné nadšení. Na závody se můžete přihlásit jako rodina, s kolegy z práce, s přáteli, ale též sami a najít si nové kamarády. Budete pracovat v týmu, ale i rozvíjet sami sebe a své hranice.