Fitness centra nabízejí řadu zajímavých způsobů, jak procvičit každý sval či svalovou skupinu (volba zátěže, možnost izolace jednotlivých svalů apod.). Neznamená to však, že sami doma nemůžeme cvičit kvalitně.
Trénink s vlastní vahou je přirozený, bezpečný a efektivní a nepotřebujete k němu žádné speciální pomůcky ani přístroje. Pro větší účinnost se ovšem doporučuje používat činku (jednoručku).
Vyloženě objemné a velké svaly z domácího tréninku mít nebudete, ale vaše tělo bude štíhlé, pevné a pružné.
Lýtka jsou speciální partie
Lýtka jsou trochu speciální kategorie, protože tyto svaly se používají a zatěžují nejvíce při běžné chůzi. Pravidelné zdravotní procházky jsou tedy skvělé i pro tuto část těla.
Roli zde hraje také genetika. Někteří lidé mají krásná lýtka od přírody, aniž by pro to cokoliv dělali. Pokud však pravidelně trénujete a posilujete, mohou se vám pevnější lýtka hodit pro lepší výkon, třeba při skoku do výšky.
Jak lýtka trénovat?
Bohužel posilování lýtek bývá bolestivé až pálivé. Patří totiž k svalové skupině s tzv. pomalými vlákny. Ta se hůře prokrvují a regenerace po tréninku je časově delší. Může trvat až 4 dny než bolesti přejdou.
Lýtka se doporučuje cvičit 2x týdně (1. trénink s lehčí zátěží a více opakováními, 2. trénink opačně). Cviky je třeba dělat pomalu a důsledně. Nejlepší jsou různé druhy výponů.
Základní cvik – výpony ve stoje
Doporučuje se stát na minimálně 10 centimetrové vysoké stabilní podložce.
- Ve výchozí pozici jsou bedra a břicho zpevněné, záda vzpřímená s přirozeným prohnutím páteře.
- Poté pouze silou lýtek (žádné pomocné pohyby těla nebo odrážení) zvedejte paty co nejvýše, takto chvíli vydržte a lýtka stáhněte.
- Zpět dolů jděte až pod úroveň podložky, aby se lýtkový sval protáhl.
- Celou dobu opakování udržujte zpevněný a vzpřímený postoj, nekrčte kolena.
TIP: Občas se radí zároveň vytáčet paty a špičky. Jestliže jsou paty k sobě a špičky od sebe, dochází spíše k posílení vnitřní strany lýtek, naopak špičky u sebe znamenají posílení především jejich vnější strany. Někteří odborníci však varují, že tak může dojít k přetížení až zranění lýtek.
Až se naučíte techniku tohoto cviku, lze použít činku (v takovém případě střídejte nižší váhu a více opakování s větší zátěží a menším počtem opakování).
Výpony na jedné noze
Jedná se o náročnější variantu klasického výponu ve stoje.
- Jako zátěž držíte na straně nohy, která je zrovna aktivní, jednoručku a druhou rukou se něčeho přidržujete.
- Neaktivní noha buď volně visí anebo ji zaklesněte o patu či lýtko procvičované končetiny.
Výpony v předklonu (oslí výpony)
K tomuto cviku (bez stroje) budete potřebovat partnera.
- Trup předkloňte v 90stupňovém úhlu, záda držte v rovině.
- Rukama se opřete o vyšší podložku. Partner se posadí na spodní část vašich beder tak, aby jeho hmotnost působila v ose napjatých dolních končetin. Je důležité, aby seděl, co nejdál od hrudníku. Pokud bude sedět vysoko, ulevuje tím lýtkovým svalům.
- Samotné výpony provádíte na podložce v plném rozsahu pohybu.
Výpony vsedě
Dělají se s činkou na kolenou.
- Pod špičky si dejte 5-10 cm vysokou stabilní podložku, nohy pokrčte v kolenou do 90 stupňů.
- Na přední stranu stehen položte osu činky. I vsedě nezapomeňte držet tělo vzpřímeně a břicho a spodní část zad zpevněné.
- Stejně jako u výponů ve stoje tlačte paty co nejvýše pomocí síly lýtek, chvíli tak vydržte a poté spusťte paty dolů pod úroveň podložky (měli byste cítit v lýtkových svalech protažení).
- Pohybujte se plynule, můžete střídat rychlejší a pomalejší tempo.
Další cviky na lýtka (bez strojů)
Přitahování špiček protitahem, chůze, běh nebo výběh do schodů po špičkách.