Lidé se čím dál častěji zajímají o výživové doplňky. Jistou roli v tom hrají také reklamy, které slibují zázračné účinky. Na druhé straně však stojí lékaři, kteří nejsou proti, ale apelují na to, že všeho s mírou.
Je třeba brát v úvahu skutečnost, že výživové doplňky by měly náš jídelníček pouze doplnit, nikoliv tvořit jeho hlavní součást. Nic nenahradí pestrou stravu. Jsou však případy, kdy jsou výživové doplňky vhodné. Zejména v zimním období, kdy nemáme dostatek čerstvého ovoce a náš organismus musí čelit nepříznivému počasí a nedostatku sluníčka.
Také sportovci, kteří mají vyšší fyzickou zátěž a těhotné či kojící ženy často musí sáhnout po výživových doplňcích. Zkusme si tuto problematiku více přiblížit.
Jíst či nejíst?
Potravinové doplňky jsou velice diskutabilní, neboť na jedné straně stojí jejich příznivci, na druhé straně odpůrci a pak jsou lidé, kteří je používají jen občas. Jaký postoj je správný? Odpověď není snadná, neboť vitamínových doplňků se za posledních 15 let objevilo více než dost.
Můžeme si koupit vitamíny na posílení imunity, pro krásné vlasy a nehty, doplňky na hubnutí, pro zdravé klouby, lepší spánek, proti depresi, na podporu plodnosti a mnoho dalších. Lze dokonce říci, že existují vitamínové doplňky prakticky na cokoliv. Jenže zde platí jednoduché pravidlo, méně je někdy více.
Pokud každý den spolykáte hrst vitamínů, svému zdraví tím rozhodně neprospějete. Výjimkou je skutečnost, že vám to doporučí váš lékař. Například ženy v období těhotenství a kojení mají zvýšenou potřebu důležitých vitamínů. V takovém případě je vhodné vitamíny užívat, ale pouze v rozumné míře.
Mohou pomoci, ale nejsou zázračné
Pravda je taková, že potravinové doplňky mohou být přínosné, ale nejde o zázračné pilulky a už vůbec ne o léky. Nelze se čemu divit, reklamní spoty mají silný vliv a lidé se tak snadno nechají nachytat.
Často jsou schopni utratit tisíce korun za přípravky na hubnutí, ačkoliv se často jedná o podvod nebo placebo. Naopak některé potravinové doplňky nám mohou více uškodit, než pomoci. Jenže jak se v tom má běžný uživatel vůbec vyznat?
Pokud si nejste jistí, jaké preparáty užívat, poraďte se s lékařem nebo s výživovým poradcem. Výživové doplňky kupujte pouze v lékárně, raději se vyhněte těm, které jsou prodávány například v drogeriích nebo supermarketech. Vždy si o daném přípravku zjistěte co nejvíce, nejlépe také recenze od jiných uživatelů.
Kupujte výrobky pouze od zavedených značek, které se drží na trhu již několik let. O těchto výrobcích si lze najít informace také na internetu nebo mají alespoň podrobný příbalový leták. Potravinové doplňky nekupujte z internetu, zejména tedy pokud výrobek kupujete poprvé. Jakmile máte osvědčený vitamínový doplněk, samozřejmě můžete využívat výhodných slev z internetových obchodů.
Základní kategorie potravinových doplňků
Obecně můžeme potravinové doplňky rozdělit do několika kategorií. Základní vitamínové doplňky zahrnují vitamíny a minerály, například vitamín E, B, C, D a jiné. Doplňky s prokázaným účinkem jsou doplňky, které doporučují lékaři.
Tyto doplňky jsou skutečně účinné, a pokud je užíváte na doporučení lékaře či jiného odborníka, mohou vám velice pomoci. Do další kategorie řadíme doplňky, které nemají prokázaný účinek. U těchto doplňků buďte velice opatrní, neboť si jimi můžete také poškodit zdraví.
Pozor u dětí
Největší opatrnosti je třeba u malých dětí. Většinou používáme potravinové doplňky na imunity nebo lepší trávení, ale kupujte pouze přípravky z lékárny a dejte na doporučení pediatra. U dětí rozhodně neexperimentujte a kupujte pouze doplňky, které odpovídají věku a váze vašeho dítěte.