Vitariánství dnes přichází na chuť čím dál tím více lidí. Jde o specifický způsob stravování, v rámci kterého člověk nepřijímá žádnou tepelně upravenou stravu.
Základ jídelníčku tvoří ovoce, zelenina, ořechy, jiné zdravé tuky, a čas od času také nezpracované mléko. Jiné potraviny, zejména ty tepelně zpracované, se s tímto způsobem stravování neslučují.
Pro některé lidi není vitariánství pouhou dietou, ale především životní filosofií.
Vitariánství v běžném životě
Bojíte se, že při vitarináství nebude vaše tělo získávat všechny důležité živiny? Pochybujete také o tom, zda má člověk dostatek energie, potřebnou pro celý den. Jak je to tedy s vitariánstvím ve spojení s aktivním životním stylem?
Mnoho vitariánů přiznává, že samotný přestup na tento alternativní způsob stravování byl zpočátku náročný, ale nyní mají mnohem více energie a lepší náladu. Tito jedinci by vitariánství jistě doporučili každému, protože na něm shledávají jen samá pozitiva.
Ve skutečnosti jde ale o obyčejný způsob adaptace lidského těla. To je totiž schopné přizpůsobit se i sebevětším extrémům.
Kdy vitariánství prospívá a kdy škodí?
Některým osobám může vyhovovat, to však nemění nic na tom, že jde o neplnohodnotný a z dlouhodobého hlediska zdraví škodlivý způsob stravování. V jídelníčku vitariánů často chybí základní živiny. Mají se jimi namysli bílkoviny, vitaminy a minerální látky, jež jsou pro zdraví organismu nepostradatelné.
Dalším negativem může být fakt, že jen těžko si průměrný Čech dopřeje celoročně čerstvé organické potraviny v podobě zeleniny nebo ovoce. Za prvé jde o velmi nákladnou záležitost, za druhé nemáme ideální podmínky pro jejich pěstování.
Někteří lidé to neřeší a při vitariánské stravě konzumují obyčejné produkty ze supermarketů. Jenže, nakolik jsou tyto potraviny kvalitní?
Při dlouhodobé konzumaci stále stejných potravin se v těle mohou shromažďovat různé toxické látky. Například v ořechách se často vyskytuje až alarmující množství plísní. Ty jsou mnohdy rakovinotvornější, než obyčejné smažené jídlo.
Pokud ale přistupujete k vitariánství maximálně zodpovědně a přijímáte všechny důležité živiny v kvalitní formě, které tělo k bezproblémovému fungování potřebuje, pak jsou obavy zbytečné.
Na co si dát pozor?
Pokud člověk vitariánství obětuje čas a energii, učí se správné návyky a hlídá si příjem všech živin, je zcela možné na této stravě dlouhodobě prospívat. Ve většině případů je však zapotřebí sáhnout po doplňcích stravy, což se ve výsledku s celým smyslem vitariánství příliš neslučuje, nemyslíte?
Pokud se budete chtít touto cestou vydat i vy, nezapomeňte se v oboru dostatečně vzdělat, a to s předstihem. Je důležité podotknout, že vitariánství není pro každého.