Nepatříte mezi sportovní nadšence, přesto jste se rozhodli pravidelně cvičit kvůli své postavě? Vaše rozhodnutí je samozřejmě naprosto v pořádku, ale musíte si dát pozor, abyste cvičili opravdu dobře. Mnoho začátečníků se dopouští zbytečných chyb při cvičení, které mohou konečný efekt velmi snadno pokazit. Zkusme si popsat, jaké nejčastější chyby se při cvičení mohou objevit. Dejte si na ně pozor, protože zejména ve fitness centru si můžete více ublížit, než zlepšit svou kondici. To platí nejen pro začátečníky, ale také pro aktivní sportovce. Chybovat je lidské, nicméně raději buďte opatrní.
Nedostatečné protažení
Jednou z velmi častých chyb, kterých se dopouští mnoho lidí, je nedostatečné protažení se. Předtím, než začneme cvičit, je vhodné se pořádně protáhnout a uvolnit. Toto je častý mýtus, který ovšem není tak docela pravdivý. Mnohem účinnější je protáhnout se až po cvičení samotném. Jakmile docvičíte, vaše svaly jsou dostatečně prohřáté a lépe reagují na protahovací cviky. Navíc pokud jsou svaly pružné a protažené, nejsou tolik náchylné ke zranění. Na protahování si vyčleňte alespoň deset minut. Spojte protahování a relaxaci.
Děláte cvičení, které vás nebaví
Velké chyby, které se můžete dopustit, je cvičení, které vás nebaví. Každý dobře ví, že pokud dělá činnost, na které si nenajde nic pozitivního, většinou ji nedělá pořádně. U cvičení to platí dvojnásob. I v případě, že nepatříte mezi sportovní nadšence, zkuste zvolit sport, který vás alespoň trochu osloví. Naše rada tedy zní, najděte si fyzickou aktivitu, která vás bude těšit. Může se jednat o jakýkoliv sport, je však velice důležité se na něho těšit a ne cvičit jen z povinnosti.
Cvičení s velkou zátěží
Někteří lidé se mylně domnívají, že pokud si v posilovně naloží větší zátěž, kilogramy půjdou rychleji dolů a svaly se budou krásně rýsovat. Tímto způsobem si však téměř jistě ublížíte. Nezapomínejte, že svaly se musí zatěžovat postupně. Je tedy vhodné začít nízkou zátěží a postupně přidávat. Pokud zvolíte vysokou zátěž, můžete se vážně zranit a se cvičením se rozloučit i na několik měsíců. Proto v posilovně si raději nechte poradit od trenéra, případně začínejte s nejnižší zátěží. Nepřeceňujte své síly, nevyplatí se to.
Při cvičení málo pijete
Pitný režim je důležitý za každé situace, o to více však, pokud se potíme a podstupujeme vyšší zátěž. Pokud se tedy chystáme cvičit, ať už venku nebo v místnosti, vždy je nutnost mít po ruce lahev s pitím, nejlépe s čistou vodou. Odborníci upozorňují na to, že je důležité organismus zavodnit ještě před samotným cvičením, alespoň hodinu před a dvě hodiny po cvičení vypít iontový nápoj, alespoň půl litru. V průběhu cvičení se v určitých intervalech napijte, mohlo by snadno dojít k dehydrataci a udělalo by se vám špatně.
Příliš velká intenzita při cvičení
Podobně jako u vysoké zátěže při posilování, i zde platí, méně je někdy více. Cvičte pouze tak, abyste se cítili dobře. Vůbec není vhodné cvičení přehánět a přepínat se. Ve výsledku vás bude bolet celý člověk a do cvičení se budete muset nutit. Proto cvičte jen tak, jak je vám to příjemné. Nadměrná intenzita vám fyzickou kondici nezlepší, naopak.
Rozlišujte silový a kardio trénink
Při cvičení je velice důležité rozlišit posilování a kardio cvičení, neboť každé z těchto cvičení má své zásady. Lidé si v poslední době hodně oblíbili vysoce intenzivní intervalový trénink. Při kardio cvičení si měřte svůj ideální tep. Poznáte jej také podle toho, že se nezalykáte a nejste příliš zadýchaní. Kardio cvičení se zaměřuje na intenzitu. Naopak posilování je pomalé cvičení s přiměřenou zátěží. Tato dvě cvičení se skvěle doplňují.