Ačkoli je pravidelný pohyb pro zdraví velmi důležitý, najdou se objektivní důvody, pro které je lepší dát si od cvičení na čas pauzu. V jakých případech jsou taková rozhodnutí ke prospěchu věci a proč je pro vás v ten moment klidový režim výhodnější?
Získání štíhlé postavy či budování svalové hmoty vyžaduje permanentní úsilí na sobě samé. Pravidelnost a sebekázeň sklízí ovoce, ne však za každou cenu. Za těchto okolností trénink raději zrušte!
Nachlazení nebo nemoc
Při nachlazení nebo v počátcích onemocnění (natož v jeho průběhu) dostává organismus pořádně zabrat. Potřebuje dostatek času k vypořádání se s bacili, navíc je mnohem náchylnější k dehydrataci. Pokud jste nemocná nebo na vás nemoc teprve leze, na cvičení rozhodně zapomeňte. Nechte tělo odpočinout a dejte mu možnost naplno se věnovat boji s nemocí.
Zranění
V případě úrazu je logické trénink na nějakou dobu vynechat. Pokud totiž nedáte po období rekonvalescence poraněné části těla dostatečný čas na jeho zotavení, může prvotní úraz časem přerůst v pěkný malér. Věřte, že například chronický zánět se lečí mnohonásobně delší dobu. Je tedy lepší odpočívat v řádech dní než měsíců, nemyslíte?
Těhotenství a šestinedělí
Pokud jste těhotná, nemusíte dát nutně sportu sbohem. Najde se jistě alternativní druh pohybu, který v době těhotenství můžete i na dále provozovat. O jeho volbě se však poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Stejný přístup zaujměte i v období po porodu. Počítejte ze začátku spíše s pomalejším tempem a prováděním cviků zaměřených na posílení pánevního dna. Pokud jste i před otěhotněním patřila mezi aktivní sportovkyně, do formy se dostanete jistě co nevidět!
Přetrénování
Únava z přetažení nastává, když to člověk se cvičením příliš přehání. „Všeho s mírou“ platí i v případě pohybu. Pokud má být pohyb zdravý a pro tělo prospěšný, je při něm třeba nejít za hranice svých fyzických možností. Trénink pak ztrácí na kvalitě a vy si akorát koledujete o pravděpodobné zranění. Pokud máte svalovou horečku nebo jste po tréninku z předchozího dne nadměrně unavená, jděte raději do sauny nebo na masáž a nechte tělo dostatečně zrelaxovat.
Spánkový deficit
Jedna probděná noc není důvodem k tomu, abyste druhý den nenazula tenisky a nedala svalům co proto. Jestliže je ale takových po sobě jdoucích nocí více, do tréninku se přeci jen nepouštějte. Nedostatek spánku organismus oslabuje, a i v tomto případě riskujete různá zranění.
Kocovina
Po alkoholové párty do posilovny také raději nechoďte. Dost možná v sobě máte ještě nějaké to promile a trénink se zbytkovým alkoholem v krvi pro vás stejně nebude příliš efektivní. Může se vám udělat nevolno, a také jste nepochybně celkově dehydratovaná, proto je rozumnější jít se raději vyspat a pořádně si odpočinout.
Ve výše uvedených případech je odpočinek tím nejlepším řešením. Pokud jste ale zdravá jako rybička, hýbat byste se měla každý den. Načerpáte energii, zklidníte mysl a vyplavíte z těla endorfiny. A ten pocit po dobře odvedené práci, ten je k nezaplacení!