Jak by měl vypadat takový „fitness nákup“? Není třeba utrácet spoustu peněz, pokud se nehodláte cvičení věnovat profesionálně, ale nějaká ta investice do začátku se vám určitě bude hodit.
Přečtěte si v tomto článku, co byste si mohli pořídit, ať se vám trénuje co nejpohodlněji a nejefektivněji.
Praktické oblečení
Oblečení má velký vliv na pocit pohodlí při cvičení. Důležitá je u něj praktičnost, to ale neznamená vzít si první staré tepláky a tričko, které najdete ve skříni.
Záleží také na tom, čemu se chcete zrovna věnovat. Např. na klidnější činnosti typu jóga, strečink nebo silový trénink jsou vhodné speciální kalhoty (tepláky, legíny) na jógu (yoga pants), zatímco pro běh, jogging či cyklistiku (u prvních dvou nezapomeňte na kvalitní běžecké boty!) se vám budou hodit spíše klasické šortky nebo capri, které dobře sedí a nejsou moc volné a plandavé.
Obvykle se doporučuje cvičit bez rukávů, ženy by dále měly investovat do kvalitní sportovní podprsenky.
Velkou roli hraje též materiál – vzdušný a příjemný na nošení. Ideální jsou bavlna, spandex a další elastické textilie.
Bezpečnost především
Chrániče, bandáže a ortézy na různé části těla slouží ke zpevnění svalů a kloubů. Především ale jako prevence zranění, popř. podpora rekonvalescence.
V současnosti je velmi populární kineziotaping, tzn. používání speciálních pásků („tejpů“), které zlepšují funkčnost namáhaných, bolestivých svalů, šlach a kloubů. Nejlepší je nechat si je aplikovat od odborníka.
Při venkovních sportech jako jízda na kole či in-line bruslích nezapomeňte na helmu.
Technologické pomůcky
Nejsou nutné, ale proč v dnešní době mobilních aplikací a mini přístrojů, které lze používat kdekoli a kdykoli, jejich výhod nevyužít?
Oblíbené jsou např. chytré fitness náramky (trackery) monitorující pohybovou aktivitu: mj. počet kroků a spálených kalorií, frekvenci srdečního tepu, kvalitu spánku apod. Takto fungují rovněž chytré hodinky a chytrá sluchátka.
Vybavení na doma
Samozřejmě většina lidí nemá prostor ani finanční prostředky na to, aby si pořizovali všelijaké posilovací a jiné tréninkové přístroje. Ty najdete ve fitness centrech nebo na lekcích konkrétního cvičení, pokud jste se na takové hodiny přihlásili.
Něco málo se vám ale může hodit i na doma, třeba:
- gymnastický a bosu míč
- závěsná (univerzální) hrazda
- balanční, fitness a jógové podložky
- rotoped
- běžecký pás či eliptický trenažer
- stepper
- činky
- švihadlo
- závěsný systém TRX
- kettlebell
- overball
- gumové pásy atd.
Správná výživa
Fitness e-shopy nabízejí celou řadu suplementů čili doplňků stravy a zaměřují se především na aminokyseliny, proteiny, kreatin, iontové nápoje a různé vitamíny a minerály. Nabídka je nepřeberná, proto budete muset trochu pátrat po tom, co je opravdu kvalitní a vyplatí se užívat.
Pro ty, kteří se cvičení věnují spíše jen ve svém volném čase, pro dobrý pocit a zlepšení kondice, však nejsou nutné. Potraviny vhodné ke konzumaci před a po tréninku můžete jednoduše koupit v nejbližším obchodě.
Obecně platí, že před fyzickou aktivitou vás nastartují sacharidy (v pečivu, cereáliích, těstovinách, rýži, ovoci a zelenině – ty obsahují také tekutiny) a bílkoviny. Celkově by toto jídlo mělo být nízkotučné, neobsahovat nadbytek vlákniny a být lehce stravitelné, např. sendvič s grilovaným kuřecím masem a zeleninou, toast, plátek sýrové pizzy, ovocný koktejl apod.
Po cvičení opět doplňte bílkoviny (z natvrdo uvařeného vejce, čokoládového mléka, šejku se syrovátkovým proteinem…), draslík (např. v banánech) a sodík.
Nekupujte energetické nápoje, které mohou i poškodit zdraví, pro řádnou hydrataci během veškeré aktivity stačí dostatek obyčejné vody.