Vegetariánství se v poslední době těší stále větší oblibě a mnoho lidí jej přijalo za svůj životní styl. Mnozí se k vegetariánství ubírají ze zdravotního či ekonomického hlediska, jiní k němu tíhnou z náboženských, etických, či jiných přesvědčení.
Ať už je to tak nebo tak, být vegetariánem je v dnešní době přinejmenším velmi populární a mezi býložravými nadšenci je zajisté i spousta sportovců.
Každý z nás jistě ví, že pokud se rozhodneme začít s nějakou pravidelnou sportovní aktivitou, měli bychom se zamyslet i nad svým stravováním.
Pokud se nebudeme při pravidelné zvýšené zátěži organismu vhodně stravovat, nedostane se našemu tělu všech potřebných živin, které k plnohodnotnému fungování nezbytně potřebuje.
Ať už holdujete vegetariánství či nikoli, jako sportovci bychom o svůj jídelníček měli pečovat.
Správný přístup na prvním místě
Někteří zarytí odpůrci vegetariánství tvrdí, že bezmasá strava zdravá není, protože bez masa zkrátka do těla nedostaneme vše, co potřebujeme.
Tento výrok je částečně pravdivý, musíme však rozlišovat mezi vegetariány co se o jídlo opravdu zajímají a ví, jak si všechny potřebné živiny do těla dostat i bezmasou stravou a těmi, kteří se považují za vegetariány, protože si místo kuřecího steaku dají raději smažák s hranolkama.
Stejně tak jako ve všech stravovacích směrech, tak i zde je mnoho lidí, kteří v tom zkrátka neumí chodit a bezmasou stravou svému organismu spíše ubližují. Zvláště, pokud se pravidelně věnujete nějakému sportu, je pro vás nezbytné přijímat pravidelně určité množství plnohodnotných bílkovin, které najdeme převážně jenom v mase.
Když už se nějaká ta kvalitní bílkovina v rostlinné stravě najde, je to většinou díky tomu, že si správně složíme celkový pokrm.
Bílkoviny jako stavební součástky našeho těla
Pokud začneme pěkně popořádku, bílkoviny se skládají z aminokyselin, z nichž několik je esenciálních. Tedy takových, jaké si naše tělo samo neumí vytvořit a musíme je proto přijímat s potravou.
Tyto esenciální aminokyseliny se vyskytují spíše v živočišných potravinách, proto mohou mít vegetariáni těchto aminokyselin a tím i plnohodnotných bílkovin nedostatek. Nedostatek bílkovin ve stravě pak může mít naprosto opačný efekt, než o jaký se – zejména při cvičení snažíme.
Nejenom, že nám neporostou svaly takovou rychlostí, jakou bychom si představovali, ale také se můžeme cítit unavení a neschopní provozovat některé náročnější činnosti.
Naučte se správně kombinovat
Pokud jste tedy vegetarián a ještě ke všemu tíhnete ke sportu, věnujte se plánování jídelníčku poctivě a deficity některých živin se vám obloukem vyhnou.
Co se týče výše zmiňovaných bílkovin, pokuste se na jednom talíři kombinovat luštěniny, které jsou chudé na aminokyselinu methionin a obiloviny, které jsou zase limitující na aminokyselinu lysin.
V praxi to vypadá tak, že pokud si dáte k obědu rýži s mexickými fazolemi, dostanete do těla potřebné aminokyseliny a tím i plnohodnotnou bílkovinu. Plnohodnotné bílkoviny se mimo jiné nachází i ve vejcích, nebo vegetariány velmi oblíbené sóje.
Sóju však raději konzumujte fermentovanou, protože právě v této formě je pro náš organismus nejprospěšnější.
Nezapomínejte na vitamíny
Nezbytné pro lidi co ve své stravě nemají maso, je i doplňování vitamínů skupiny B, a to zejména vitamínu B12, který si sice naše tělo částečně vytvořit umí, ale v dnešní populaci se setkáváme s jeho častým nedostatkem.
Při absenci tohoto vitamínu se pak můžeme potýkat s problémy jak fyzickými, tak psychickými. Absence masa ve stravě však skýtá i mnohá pozitiva, důkazem je toho i mnoho vrcholových sportovců vegetariánů, kteří se těší úžasným sportovním výkonům.
V bezmasé stravě nenajdeme příliš nezdravých nasycených tuků a cholesterolu, čímž chráníme nejenom naše srdce a cévy. Mezi vegetariány najdeme také daleko méně obézních lidí, což je zejména v dnešní době velmi příjemný ukazatel.
Pečujte o svůj pohybový aparát
Pozor si dejte i na absenci některých jiných vitamínů a minerálních prvků, zmínit bychom se měli třeba o vitamínu D, který je nezbytný pro zdravé kosti.
Jestliže se pravidelně věnujete nějaké náročnější fyzické aktivitě, pevné kosti oceníte dvakrát tolik, nemyslíte? Zejména ženy by také neměli opomíjet dostatek železa ve stravě, kterého narozdíl od červeného masa ve špenátu opravdu moc nenajdete.
V mase se také vyskytuje vysoké množství zinku, proto i tento prvek byste si jako vegetarián měli ve stravě hlídat. Pokud si nejste jisti, zda potřebu všech nezbytných vitamínů a minerálů dokonale pokryjete, vsaďte na potravinové doplňky, kterých je dnes na trhu celá řada.
Rostlinná strava, pokud se aplikuje správně (!), skrývá mnohá pozitiva, což potvrdí každý, kdo se v této sféře pohybuje s úspěchem již delší dobu.
Důkazem, že vegetariánství a sport jdou nekompromisně dohromady, může být i nespočet úspěšných sportovců, kteří se díky rostlinné stravě probojovali až na stupně vítězů.
Nezáleží, jestli jste atlet, plavec, tenista, anebo kulturista, při vyváženém a pestrém jídelníčku budete při sportu hýřit energií a sílou v každém případě.