Základem je dobře sestavený jídelníček
Dbát o stravování je v případě fitness, a nejen fitness, základem úspěchu. Ať už je fitness vaše volno-časová aktivita číslo 1 nebo ho provozujete na profesionální úrovni, jistě vás zajímá, jak zvýšit efektivnost tréninku. Za více než 60 % je odpovědný právě váš jídelníček!
Je důležité mít dobře sestavený jídelníček. To, co jíte, má následně vliv na fyzickou kondici, možnost zvýšit náročnost tréninku a hojení svalové tkáně.
Pryč s jednostrannou stravou
Strava silových sportovců, především kulturistů, je často velmi špatně složena. Zaměřují se na výsledný vizuální efekt, jejich strava je chudá na živiny a také poměrně jednostranná. Z dlouhodobého hlediska je velmi nevhodná.
Běžný jídelníček začátečníka pak vypadá dost tristně. Samé doplňky stravy s vitaminy namísto čerstvého ovoce a zeleniny, vaječné bílky, steaky z libového masa pořád dokola a samozřejmě proteinové koktejly.
Jídelníček podobný tomuto točí každý den znova a znova. Ale už se ví, že tomu tak být nemusí a pouze bílkoviny nám svaly nenaženou. Navíc příjem bílkovin vyšší než 2 gramy na kilogram tělesné hmotnosti tělo ani nevyužije a zbytečně tím sportovci zatěžují ledviny.
Co vše získáme rostlinnou stravou?
Získání bílkovin z rostlinných zdrojů je pro organismus o trochu komplikovanější než u živočišných produktů. Bílkoviny jsou vázány v potravinách v takové formě, které tělo obtížněji zpracovává, a je z nich schopno využít menší množství. Nicméně to neznamená, že rostlinnou stravu vyřazujeme!
Rostlinná strava je kvalitní, pestrá, nemá vysoký energetický obsah, je bohatá na antioxidanty s protizánětlivými účinky. Rostlinná strava je dále plná vitaminů a minerálních látek, které jsou nezbytné pro silový trénink.
Celozrnné obiloviny a luštěniny mají vysoký obsah bílkovin, vitaminů, minerálních látek, vlákniny a komplexních sacharidů. Bílkoviny nejsou pouze v mase a vaječných bílcích!
Rostlinná strava nás obohatí o pestrou škálu vitaminů a minerálních látek, díky čemuž nemusíme spoléhat na drahé doplňky stravy. Jde to i přirozenou cestou bez obav, že přiberete.
V kulturistice je obvykle snaha snížit příjem sacharidů na minimum a naopak zaměřit se na příjem živočišných zdrojů kvůli bílkovinám.
Komplexní sacharidy v obilovinách a luštěninách ovšem pomáhají doplnit zásoby glykogenu, které umožňují zvýšit intenzitu tréninku. Bez sacharidů byste činku nezvedli.
Dobře sestavená strava živočišného původu je také bohatá na bílkoviny, omega 3 a 6 mastné kyseliny. Není jedno bez druhého, a proto je optimální rostlinnou i živočišnou stravu ve fitness kombinovat. Rostlinná strava se v silových sportech poměrně opomíjí, ale teď již víme, že má své opodstatnění.