Milujete kakao a čokoládu snad na všechny možné způsoby a obáváte se, že to s vaším sportovním životním stylem nejde dohromady? Tak to jste na omylu.
Kakaové boby, ze kterých se kakao a čokoláda vyrábí, patří ve skutečnosti mezi takzvané superpotraviny, které mají na naše tělo doslova blahodárné účinky. Ovšem není kakao jako kakao, vždy bychom si do svého fitness jídelníčku měli vybírat produkty co nejméně zpracované, nebo nejlépe nijak nedochucované.
Mnoho kakaa na trhu je dnes doslazováno, což bychom ve svém zdravém jídelníčku neměli podporovat.
Něco málo o historii kakaových bobů
O kakaových bobech věděli své už dávné civilizace jako Olmékové, Mayové či Aztékové, kteří z kakaových bobů vyráběli dokonce nápoj, který díky obsahu esenciálních aminokyselin serotoninu, dopaminu a tryptofanu, které spouštějí dobrou náladu, pocity štěstí a jakousi euforii, byl považován za jedno z nejlepších afrodiziak této doby. Aztékové si kakaových bobů cenili mnohem více než zlata, což dokazuje i fakt, že ho své doby používali i jako cenné platidlo.
Kakaové boby jsou ve správné formě také nabité mnohými prospěšnými látkami, dokonce jsou považovány za nejlepší zdroj přírodních antioxidantů, které chrání naše tělo před oxidativním stresem a tím i před tvorbou volných radikálů.
Do Evropy se pak kakaové boby dostaly díky španělskému kolonizátorovi Hernánu Cortésovi, a to někdy v 16. století. Velmi zajímavý je i fakt, že z kakaových bobů se původně vyráběl pouze chutný nápoj a tuhá čokoláda, jak ji známe dnes, se začala produkovat až v polovině 19. století.
Jak je to s Holandským kakaem?
Říkáte si, že Holandské kakao musí být to samé jako všechna ostatní kakaa, která si v obchodě zakoupíme? Omyl. Holandské kakao dostalo odlišný název nikoli kvůli procentu tuku v něm obsaženém, ale právě díky jinému postupu zpracování, protože od přípravy klasického kakaa se liší jedním zásadním krokem navíc.
Při přípravě klasického kakaa musí čerstvě natrhané kakaové boby projít procesem kvašení, neboli fermetací. Díky fermentaci se zbavíme přirozeně trpké chuti, kterou kakaové boby oplývají. Po již proběhlé fermentaci, která trvala něco kolem šesti dnů, následuje proces sušení, kdy se kakaové boby zbaví téměř poloviny své hmotnosti. Poté se vysušená semena musí pořádně protřídit a vyčistit na speciálních strojích, což je dokonale připraví na následný proces pražení.
Kakaové boby se praží déle a při menší teplotě než-li káva, po upražení se z bobů snadněji odstraní uvolněné slupky. Následně se na kakaových mlýnech mele kakaová drť, která se umele až na kakaovou hmotu, ze které se dá vylisovat tučná část – kakaové máslo. Sušina, která se od másla oddělí, je právě onen rozemletý kakaový prášek, jak ho všichni známe. Tento prášek by měl obsahovat více než dvacet procent kakaového másla a pokud tomu tak není, musí být označen nápisem „se sníženým obsahem tuku“.
Holandské kakao víceméně kopíruje výše popsaný postup, ale jeden zásadní krok je zde použit navíc. Jde o proces alkalizace, díky čemuž se zvýrazní barva a chuť klasického kakaa, která se díky alkalizaci zjemní a odkyselí.
Jak využít kakao ve zdravé kuchyni
Holandské kakao je díky své barvě hojně využíváno zejména při pečení buchet, koláčů a jiných zákusků, my ho můžeme ve svém fitness jídelníčku přidat například do nízkotučného tvarohu oslazeného stévií, či dochutit připravené celozrnné nebo banánové lívance. Že jste o banánových lívancích nikdy neslyšeli? Tento velmi jednoduchý recept si zamiluje každý fitness nadšenec.
Budete potřebovat pouze 2-3 banány a jedno vejce, díky banánům dokonce nemusíme lívance ani přislazovat. Banány rozmačkáme v misce a smícháme s vejcem. Potom už stačí na trošce, třeba kokosového oleje vzniklou hmotu osmažit do tvaru lívanců a zdravá snídaně či dezert je na světě! Takto připravené lívance jsou výborné, když je dochutíme právě posypem z Holandského kakaa (které ovšem můžeme přidat již při přípravě lívancového těsta), které jim dodá příjemně čokoládovou příchuť.
Nutričně bohatá potravina
Holandské kakao je velmi zdravou potravinou, proto bychom se ho neměli bát ani tehdy, pokud se snažíme shodit tukové zásoby, či si jen udržujeme zdravý jídelníček.
Holandské kakao má ale oproti ostatním druhům jednu nevýhodu, protože díky procesu alkalizace se z hotového produktu ztrácí prospěšné flavonoidy, které jsou známé zejména pro svůj antioxidační efekt.
Na druhou stranu je však kakao stále bohaté na některé minerální a stopové prvky jako je hořčík, zinek, měď, mangan, železo či chrom, který nám dle některých výzkumů pomáhá snižovat chuť k jídlu.
Holandské kakao má pro mnohé z nás příjemnější chuť, ale pokud se nebráníte ani kyselejšímu typu chutě, můžete zkusit i kakao neholandského typu. Pozor však na mnohé aditivní látky, které se v takovýchto kakaových směsích často vyskytují.
Pokud jste se tedy konzumace čokolády a kakaa raději vyhýbali z důvodu, že s „fitness životním stylem“ to nejde dohromady, tak hlavu vzhůru. Kakao je pro náš organismus velmi prospěšné, a to snad ve všech formách, vyjma přeslazených čokolád s nízkým obsahem kakaa.
Kakao můžeme přidávat do zdravých dezertů, snídaňových kaší či zákusků a nikdy se ho nepřejíme. Vždy je jen potřeba zvolit správný, kvalitně zpracovaný druh a hlídat si jeho přijaté množství. V takovém případě si pak kakao můžeme dopřávat třeba každý den.