Bříško patří mezi nejvíce problémové partie zejména u žen. Ačkoliv zhubneme, obvykle se špeků na bříšku jen tak nezbavíme. Navíc právě na bříško jsou u žen kladeny velké nároky s ohledem na těhotenství.
Povislá a nepěkná kůže na bříšku rozhodně nevypadá pěkně a jediné co vám může pomoci, je pravidelné cvičení. Břišní svaly se musí zpevňovat pravidelně a systematicky. Naštěstí existují cviky, které jsou účinné a pomáhají!
Šlapeme „na kole“
Jistě si ještě ze základní školy vzpomínáte na cvik, který spočívá v tom, že si lehneme na záda, zvedneme nohy a simulujeme šlapání na kole. Není to náročný cvik, ale velice účinný. Navíc jej poměrně snadno zvládne každý. Jediné na co je potřeba myslet je, abychom cvik dělali skutečně pořádně.
Ideálně si pod sebe dejte cvičební podložku, lehněte si a pokrčte nohy. Ruce složte pod hlavu nebo podél těla. Lopatky zdvihněte asi 20 cm nad zem a také pokrčené nohy dejte do přibližně stejné výšky. Pomalu simulujte šlapání na kole tak, že nejprve levou nohu natáhněte, ale nepokládejte ji na zem. Mezitím pravé koleno přitáhněte co nejblíže k hrudníku a směřujte k němu levý loket. Nohy pravidelně střídejte a cvik opakujte i několik minut.
Jakmile budete unavení, chvilku si odpočiňte a pak ještě jednou opakujte. Zpočátku břišní svaly příliš nepřetěžujte, je vhodné cvičit s mírou, aby vás druhý den nebolelo celé tělo. Jakmile budete cvičit delší dobu, můžete si cvik různě upravit a ztížit.
Zkuste například mezi jednotlivými střídáními nohou udělat krátkou pauzu, ve které spojíte obě nohy a zvednete je ke stropu, jako kdybyste chtěli udělat svíčku. Poté pokračujte opět v jízdě na kole. A co je důležité, nesmíte zapomenout pravidelně dýchat!
Sedy – lehy
Snad první, co nás napadne, když se řekne cvičení na břicho, jsou klasické sedy a lehy. Ačkoliv se to zdá jako naprosto triviální cvik, můžeme při něm udělat mnoho chyb. Aby byly sedy-lehy skutečně účinné, je třeba je dělat správně.
Výchozí pozice cviku je opět leh na zádech a pokrčené nohy v kolenou, které by měly přibližně svírat pravý úhel. Chodidla by se měla dotýkat podložky v šířce pánve a ruce dáme za hlavu. Na co bychom rozhodně neměli zapomínat je zpevněné pánevní dno, které tvoří základ při posilování břišních svalů.
Je důležité vědět, že břicho není jen jeden sval, ale skupina vzájemně propojených svalů. Pokud tedy zapojíme všechny svaly včetně pánevního dna, výsledek rozhodně bude stát za to. Nehledě na to, že tím předejdeme riziku inkontinence. Opět nezapomínejte na to, jak důležité je dbát na správnou techniku dýchání.
Zkracovačky
Velmi známé a také účinné jsou takzvané zkracovačky. Základ je opět velice podobný, jako u předchozích cviků. Nohy zvednete do pravého úhlu, pozor nekřižte je v kotnících. Není potřeba si vytvářet další disbalanci.
Také v tomto případě zapojte svaly pánevního dna, i když v této poloze je to trochu náročnější. Pupík přitahujete k páteři a s výdechem zapojte také břišní lis, který zvedne horní část trupu do výšky. Jde o další velice účinný cvik, který má své výsledky.
Vzpor na loktech
Velmi účinné je posilování ve vzporu na loktech, neboť tím posílíte nejen břišní část, ale také paže. Tento cvik připomíná klasické kliky, které jsou ale trochu upravené.
Cvik se provádí tak, že tělo je zpevněné jako prkno a předloktí rovnoběžně, lokty jsou pod rameny a trupové a břišní svaly postupně zabírají. Pozor na to, aby tělo nebylo prohnuté, tím bychom bederní páteř snadno přetížili.
Nezapomínejte na to, že cvičit na břicho je potřeba pravidelně. Jedině tak se dočkáte žádoucích výsledků.