Určitě znáte základní rady a tipy, jak zhubnout – konzumovat méně kalorií, více se hýbat, zařadit do jídelníčku hodně ovoce a zeleniny, vyhýbat se nezdravým tukům a rafinovaným cukrům.
Někdy se ale stane, že i když toto všechno dodržujete a máte ty nejlepší úmysly, kila nejdou dolů tak, jak byste si přáli. Problém může být jinde – ve vaší mysli.
Změna hmotnosti vyžaduje změnu myšlení
Jistě jste už na internetu četli a v médiích slyšeli o velkém množství zázračných hubnoucích prostředcích.
Ten nejúžasnější je váš mozek, který je ale zároveň velmi častou překážkou, zejména, je-li váš přístup negativní. Stejně jako v jiných oblastech života také u hubnutí platí, abyste mysleli pozitivně.
Naučte se sami k sobě mluvit pozitivně
Co vás napadá, když se na sebe podíváte do zrcadla? Mluvíte k sobě jako A nebo B?
A: “Nikdy nebudu štíhlý. Zhubl jsem jen mizerné kilo za 4 týdny a včera jsem porušil dietu. To můžu rovnou vzdát.”
B: “Hubnutí se mi daří, kilo dole je opravdu rozdíl. Včera jsem si trochu dopřál, ale rozhodně budu pokračovat dál.”
Oba tyto příklady jsou automatické myšlenky, kterých denně máme nespočet, a podvědomě ovlivňují, jak se cítíme a jednáme. Mohou být jak pozitivní a konstruktivní, tak negativní a iracionální. Ty druhé obvykle samozřejmě vedou k selhání.
Jak na to?
Přestaňte používat slova jako nikdy a ne. Místo toho používejte chci a mohu. Myslete už od začátku jako vítěz a mnohokrát za den si připomínejte, že už teď se cítíte štíhlejší, zdravější a fit.
Poznejte důvod, který vás nutí přejídat se
Pochopitelně, že jíme, protože je to biologická potřeba. Ale rovněž jezení souvisí s myšlením. Pokud se znovu přistihnete bloumat u lednice nebo do sebe házet další hrst sušenek, ačkoli jste před chvílí jedli, hlad asi nebude ten hlavní důvod. Spíše vás do toho nutí emoce jako naštvanost, osamělost, nuda, smutek, stres či úzkost a zvyk si v těchto situacích dopřát.
Takové nutkání k jídlu, resp. až přejídání se, je často automatické a zdá se bezmyšlenkovité. Ve skutečnosti jde o naučenou a podmíněnou reakci. I v tomto případě musíte své myšlení přeprogramovat.
Jak na to?
Prvním krokem je určit, kdy na vás tato nutkání jíst (aniž byste měli hlad) přichází. Jakmile se opět přistihnete v této situaci, zastavte se a zeptejte se sami sebe, proč teď chcete jíst a jak se cítíte nebo co se přihodilo těsně předtím.
Až se naučíte toto rozeznávat, najděte a osvojte si jiný způsob, jak se vypořádat s výše zmíněnými negativními emocemi místo toho, abyste je “zajedli”.
Osvojte si zdravější stravovací návyky
Při hubnutí je nejdůležitější, avšak zároveň nejtěžší, vzdát se oblíbených pochutin a víc se hýbat. Nový životní styl má být ale odměna, nikoli odříkání a přemáhání se.
Je vaším oblíbeným obědem v restauraci steak a hranolky? Víte, že byste si měli dát něco zdravějšího, ale obchodním či jiným společenským obědům se nemůžete vyhnout? Před objednávkou se opět zamyslete – máte skutečně hlad? Jak se budete cítit po obědě? Jaká by byla zdravější, ale rovněž chutná volba?
V mnoha restauracích již není problém dát si výborné, třeba i exotické, ale zároveň zdravé jídlo připravené bez zbytečných tuků. Díky internetu a bezpočtu moderních kuchařek s takovými pokrmy můžete experimentovat také doma.
To samé platí pro cvičení. Místo obvyklých výmluv zkuste zpočátku aspoň 20 minut denně – cvičit u televize, místo auta nebo MHD jít pěšky, místo výtahu použít schody, zajít si na procházku.
Sami brzy uvidíte, že pokaždé, když se takto přemůžete, tak se cítíte lépe a časem budete pohyb do běžného života zapojovat mnohem častěji a intenzivněji a navíc vás to bude bavit.