Cvičení na bosu je moderní alternativou cvičení na velkých míčích, při kterém můžete být velmi kreativní. Anglická zkratka Bosu, neboli „both sides up“ v překladu znamená, obě strany nahoru.
Bosu si můžete představit jako vyklenutou polokouli, která je zespoda vyztužená tvrdou podložkou. Jeho tvar umožňuje opravdu pestrou škálu tréninků, od balančních po posilovací. Využít ho lze z obou stran. Velkou výhodou bosu je, že odlehčuje nosným kloubům (kyčle, kolena) a slouží jako efektivní doplněk jinak kvalitně odvedeného tréninku.
Bosu – cesta jak vylepšit trénink
Každý trénink se většinou odvíjí od daného cíle. Jednostranný trénink však není cvičenci příliš ku prospěchu a vždy je vhodné ho doplnit o další alternativy. Jak může bosu zkvalitnit váš trénink? Níže je uveden částečný výčet výhod.
- Bosu stojí na principu posilování s vlastní vahou.
- Cvičení na bosu má mimo jiné efekt v prevenci bolesti zad, či pro posílení zádových svalů.
- Doplňkový trénink na bosu zlepšuje funkční stav pohybové soustavy a pomáhá tak pozitivně ovlivnit váš sportovní výkon.
- Umožňuje široké spektrum tréninků.
- Podle typu bosu si lze zvolit obtížnost cvičení.
Nesporným pozitivem cvičení s bosu je stimulace rovnováhy. Vyžaduje udržovat těžiště těla v rovnovážné poloze, která sama o sobě představuje základní stavební kámen každého řízeného pohybu.
Výhody balančních cvičení
Výsledkem pravidelného zařazování balančního cvičení na bosu je v první řadě zlepšení nervosvalové adaptace těla při konkrétních svalových činnostech. Zpevňování a rovné držení těla se dobře využije při rozšíření tréninků např. u bojových sportů, kde hrají balanční dovednosti důležitou roli.
Obtížnost cvičení nesouvisí pouze s typem polokoule, nýbrž i se zvolením vhodných cviků.
Cviky můžeme rozdělit na statické a dynamické. Statické cviky se zaměřují na „pouhé“ udržování rovnováhy. Jejich nadstavbou jsou cviky dynamické, které již obnáší vyšší tělesnou obratnost.
Dynamické cviky jsou o nestabilní poloze, ve které musíte vykonávat dané cviky či sportovní činnost. Postupným zvyšováním obtížnosti cviků můžete mimo jiné pozorovat vývoj vašich koordinačních schopností a zvýšení síly, která vám v konečném výsledku zajistí lepší sportovní výkon a přípravu tréninků.