Pro někoho je cesta ke štíhlé postavě poměrně trnitá, nicméně pokud budete vědět, jak na to, jistě se vytouženého cíle dočkáte. Samozřejmě nic nejde bez správného stravování a také pohybu.
Vše by mělo mít svůj řád, jak cvičení tak dieta. Proto je vhodné si nejprve zjistit zásadní informace, které by vám při hubnutí mohly hodně pomoci.
V současné době se stále častěji setkáváme s termínem kardio cvičení. Kardio cvičení, pokud se dělá správně, dosahuje velmi dobrých výsledků. Zkusme si tuto problematiku více přiblížit.
Cvičit lze kdykoliv
Oproti teplým letním měsícům se v zimě nabízí méně možností ke cvičení. Venku je často ošklivo a zima a nezbývá, než vymyslet alternativní aktivity. Kardio cvičení zahrnuje mnoho různých sportů, které však mají jedno společné, pořádně se u nich zapotíte.
Jde o aerobní cvičení, mezi které řadíme běhání, jízdu na kole či na kolečkových bruslích, ale také skákání přes švihadlo, jízda na rotopedu či orbitrecu.
Kardio cvičení lze tedy provozovat za každého počasí, ať už venku, nebo doma. Nejdůležitější však je, abyste si našli činnost, která vás bude bavit. Pokud cvičíte pouze z povinnosti, výsledek nebude ideální.
Tepová frekvence je základ
Pokud chcete skutečně zhubnout, měli byste si hlídat tepovou frekvenci (neboli aerobní pásmo). Orientační výpočet tepové frekvence je poměrně snadný, stačí jen od čísla 220 odečíst váš věk a výsledek vynásobit sedmi. Pokud se však neradi řídíte čísly, tak nevadí.
Svou tepovou frekvenci poznáte tak, že když si budete při cvičení s někým povídat, nebudete u toho zadýchaní. Měli byste cvičit pouze tak, dokud na to máte síly. Jakmile se budete zalykat, raději zvolněte tempo.
Tipy na kardio cvičení, které lze cvičit venku i doma
Velkou výhodou kardia cvičení je jeho rozmanitost. Je poměrně snadné cvičit kdekoliv a kdykoliv.
Velmi oblíbené je takzvané skákání přes švihadlo. Švihadlo je skvělá a poměrně levná pomůcka, kterou můžete využít také ke zvýšení tepové frekvence a skákat například se svými dětmi. Ke cvičení navíc není potřeba velký prostor, snadno si vystačíte s obývákem nebo venku na zahradě.
Intenzitu cvičení můžete přizpůsobit svým možnostem, neboť lze vybírat z více variant. Skákat můžete různě, například na jedné noze, snožmo nebo dvojskoky.
Dřepy s výskokem zvládnete také snadno z domova, bez jakékoliv pomůcky. Můžete začít klasickými dřepy a k nim postupně přidat výskoky. Ačkoliv to zní poměrně snadno, pořádně se u toho zapotíte.
Při dřepu se nezapomínejte dotýkat země a hlavně pozor, abyste neprohýbali záda. Ruce zvednete nad hlavu. Krásně posilujete nohy, zadeček a zpevníte si tak celou postavu.
Pokud vás ani jeden z výše uvedených cviků neoslovil, můžete zkusit takzvané kardio stroje. Mezi tyto stroje patří například rotoped, běžecký pás, stepper či orbitrec. Tyto stroje obvykle najdete ve fitness centrech, ale můžete si je také pořídit domů.
Je však třeba zvážit, zda budete raději chodit do posilovny a platit vstupné, nebo si stroj pořídíte domů. Počáteční náklad je sice o něco vyšší, nicméně pokud budete pravidelně cvičit, náklady se vám brzy vrátí.
I v zimě lze cvičit kardio venku
Pokud dáváte přednost cvičení venku, pak vězte, že také v zimě lze snadno cvičit venku. Mezi kardio cvičení patří také oblíbené lyžování, běžkaření či bruslení.
Lyžování dokonce patří mezi sporty, které mají velice příznivý vliv nejen na naši kondici, ale také na hubnutí. Na druhou stranu málokdo se může lyžování věnovat pravidelně, proto je vhodné najít si ještě další sport, který vás bude bavit. Ideální je sporty střídat.